revistapoble.netrevistapoble.netrevistapoble.net
  • MUNICIPIS
    • Ciutat de Castelló
    • Vila-real
    • Burriana
    • Onda
    • Almassora
    • Nules
    • L’Alcora
    • Oropesa del Mar
    • Les Alqueries
    • Betxí
    • Borriol
    • Benicàssim
    • La Vall d’Uixó
    • Altres localitats
      • Vinarós
      • Benicarló
      • Peñíscola
      • Morella
    • *Mancomunitat Espadà-Millars
    • *Mancomunitat Riu Millars
    • Ciutat de Castelló
    • Vila-real
    • Burriana
    • Onda
    • Almassora
    • Nules
    • L’Alcora
    • Oropesa del Mar
    • Les Alqueries
    • Betxí
    • Borriol
    • Benicàssim
    • La Vall d’Uixó
    • Altres localitats
      • Vinarós
      • Benicarló
      • Peñíscola
      • Morella
    • *Mancomunitat ESPADÀ-MILLARS
    • *Mancomunitat RIU MILLARS
    ALT MILLARSCOMARQUESSUCCESSOS

    Ocho toneladas de cannabis por valor de casi dos millones de euros en dos plantaciones de marihuana desmanteladas en Cirat con cuatro detenidos

    ESPADÀ-MILLARS

    La Generalitat organiza en Suera el XXIII Encuentro de los Pueblos del Parque Natural de la Sierra de Espadán

    LA PLANA

    La FVMP reúne en la feria PLANA ALTA EMPLEA 2026 de Vall d’Alba a 600 personas en busca de oportunidades laborales

    LA PLANA

    Vall d’Alba acoge hoy “Plana Alta Emplea 2026”, la gran cita comarcal por el empleo y el desarrollo local

  • REGIONAL
    • Provincia de Castellón
    • Comunitat Valenciana
    • Provincia de Castellón
    • Comunitat Valenciana
    Comunitat ValencianaONDAPROVÍNCIA

    La nueva ITV de Onda duplica el tiempo de espera para conseguir cita: pasa de 12 días a casi un mes tras su primera jornada abierta

    INFORMACIÓ GENERALInternacionalMúsica

    La pianista Irina Soriano presenta en Bruselas el Festival de Música de Cámara 2026

    INFORMACIÓ GENERALNacionalPROVÍNCIA

    Facsa, protagonista en los principales foros nacionales del sector del agua

    INFORMACIÓ GENERALNacional

    FOTOS | Porcelanosa acerca el diseño al público con Beyond Design en Valencia

  • GENERAL
    • Nacional
    • Internacional
    • Blog
  • ESPORTS
    • Villarreal CF
    • Boletín Villarreal CF
    • CD Castellón
    • Fútbol
    • Amics Castelló
    • Atletismo
    • Carreras Populares
    • 100 anys en 24 imatges en groc
    • Otros
    • Villarreal CF
    • Boletín Villarreal CF
    • CD Castellón
    • Fútbol
    • Amics Castelló
    • Atletismo
    • Carreras Populares
    • 100 anys en 24 imatges en groc
    • Otros
    ESPORTSVILA-REAL

    Pròxima pista d’atletisme i circuit de ciclisme: què pensa Adrián Eixeres (Cap d’Estudis de l’IES Miralcamp)

    ESPORTSPROVÍNCIA

    Proyecto Belial: convertir cada kilómetro en una sonrisa Aladina 

    ESPORTSVILA-REAL

    El Club de Pesca El Millars de Vila-real se proclama campeón del mundo de corcheo mar

    ESPORTSVILA-REAL

    Sebastián Mora roza el podio mundial en Shanghái tras una ajustada lucha por el bronce

  • SECCIONS
    • Especial eclipsi 2026
    • Galeria
    • Bodegueta de Poble 2026
    • Vila-real en festes
    • Vila-real Talent
    • Premis Poble
    • -Especial Magdalena (gaiates, notícies i Bodegueta)
    • -Especial Falles Burriana (falles, notícies i Bodegueta)
    • Motor
    • Gastronomía
    • Moda
    • Belleza
    • Turismo
    • Mascotas/animales
    • Medio ambiente
    • Cultura
      • Cine
      • Teatro
      • Libros
      • Fiestas
      • Televisión
      • Música
      • Arte
    • Especial eclipsi 2026
    • Galería
    • Bodegueta de Poble 2026
    • Vila-real en festes
    • Vila-real Talent
    • Premis Poble
    • -Especial Magdalena (gaiates, notícies i Bodegueta)
    • -Especial Falles Burriana (falles, notícies i Bodegueta)
    • Motor
    • Gastronomía
    • Moda
    • Belleza
    • Turismo
    • Mascotas/animales
    • Medio ambiente
    FestesGALERÍAMODAVILA-REALVILA-REAL EN FESTES

    FOTOS | Vila-real combina moda, comerç i festa amb la Gala de la Moda i el XXV Macrosopar veïnal

    FestesGALERÍAMODAVILA-REALVILA-REAL EN FESTES

    FOTOS | Vila-real combina moda, comerç i festa amb la Gala de la Moda i el XXV Macrosopar veïnal

    FestesMODAVILA-REAL

    VÍDEO | La ilusión por desfilar: la Gala de la Moda reunirá el martes a las 19 horas en la plaza Mayor a 16 firmas locales

    Mensaje de la DGT por el eclipse solar
    Especial Eclipsi 2026MOTOR

    El aviso de la DGT por el eclipse que se ha hecho viral: «No conduzcas con gafas de eclipse»

  • POBLE TV
    • Premis Poble
    • Villarreal CF
    • Fiestas
    • Entrevistas
    • Actuaciones
    • Barri a Barri
    • Punt de la festa
    • Nadal
  • TENDA
  • HEMEROTECA
Lectura: Fins a 18 arpellots de marjal occidental trien el Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars per a descansar durant la migració postnupcial
Compartir
0

No hay productos en el carrito.

Notificación Mostrar más
Fuente ResizerAutomóvil club británico
Fuente ResizerAutomóvil club británico
revistapoble.netrevistapoble.net
0
  • Account
  • Membership List
  • Registration
  • MUNICIPIS
    • Ciutat de Castelló
    • Vila-real
    • Burriana
    • Onda
    • Almassora
    • Nules
    • L’Alcora
    • Oropesa del Mar
    • Les Alqueries
    • Betxí
    • Borriol
    • Benicàssim
    • La Vall d’Uixó
    • Altres localitats
    • *Mancomunitat Espadà-Millars
    • *Mancomunitat Riu Millars
  • REGIONAL
    • Provincia de Castellón
    • Comunitat Valenciana
  • GENERAL
    • Nacional
    • Internacional
    • Blog
  • ESPORTS
    • Villarreal CF
    • Boletín Villarreal CF
    • CD Castellón
    • Fútbol
    • Amics Castelló
    • Atletismo
    • Carreras Populares
    • 100 anys en 24 imatges en groc
    • Otros
  • SECCIONS
    • Especial eclipsi 2026
    • Galeria
    • Bodegueta de Poble 2026
    • Vila-real en festes
    • Vila-real Talent
    • Premis Poble
    • -Especial Magdalena (gaiates, notícies i Bodegueta)
    • -Especial Falles Burriana (falles, notícies i Bodegueta)
    • Motor
    • Gastronomía
    • Moda
    • Belleza
    • Turismo
    • Mascotas/animales
    • Medio ambiente
    • Cultura
  • POBLE TV
    • Premis Poble
    • Villarreal CF
    • Fiestas
    • Entrevistas
    • Actuaciones
    • Barri a Barri
    • Punt de la festa
    • Nadal
  • TENDA
  • HEMEROTECA
¿Ya tienes una cuenta? Iniciar sesión
Síganos
  • Account
  • Membership List
  • Registration
© 1995-2023 VComunicació i Disseny, S.L. / Revista Poble
revistapoble.net > ALMASSORA > Fins a 18 arpellots de marjal occidental trien el Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars per a descansar durant la migració postnupcial
ALMASSORABURRIANAINFORMACIÓ AUTONÒMICAPROVÍNCIAVILA-REAL

Fins a 18 arpellots de marjal occidental trien el Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars per a descansar durant la migració postnupcial

Revista Poble
hace 7 años
Compartir
COMPARTIR

La guarderia rural del Consorci ha pogut censar les aus rapinyaires entre la zona coneguda com el Pas de la Cosa i la gola sud, entre els termes de Borriana i Almassora

La guarderia rural del Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars gestionat pels ajuntaments de Borriana, Almassora, Vila-real, la Diputació de Castelló i la Generalitat Valenciana ha comptabilitzat fins a 18 arpellots de marjal occidental (Circus aeruginosus) en el tram baix del curs fluvial. Les rapinyaires formades per mascles adults i femelles adultes i animals joves es van observar entre les set i mitja i les huit de la vesprada. Les aus es trobaven en procés de formar un dormidor molt a prop de la desembocadura, concretament en el tram fluvial comprés entre el Pas de la Cosa i la gola sud. Un espai que durant tot l’estiu ha gaudit d’aigua i ha permés la presència de nombroses espècies d’aus aquàtiques i altres rapinyaires a més dels arpellots de marjal. La visita de les aus demostra una tardor més la importància del Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars com a lloc de descans i alimentació de nombroses espècies durant la migració postnupcial.

 

Una rapinyaire en procés de recuperació

Els arpellots de marjal són rapinyaires residents a la península Ibèrica. Durant la migració de finals de l’estiu i tardor la península també rep una gran quantitat d’aus migrants provinents de Centreeuropa, el nord d’Europa i de països nòrdics com Noruega, Suècia i Finlàndia. Es tracta d’animals que arriben a moltes zones humides espanyoles per a passar l’hivern. Cal apuntar que altra part important d’aquests exemplars decideix continuar la seua ruta migratòria i creuar l’estret de Gibraltar per a arribar al continent africà. Les dues zones d’hivernada dels arpellots de marjal més importants i localitzades més a prop del Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars són el delta de l’Ebre, a Catalunya i l’Albufera de València. Durant els mesos de l’hivern, els aiguamolls i les marjals es converteixen al cap vespre en dormidors multitudinaris on concorren desenes d’exemplars per a passar junts la nit. Els arpellots de marjal es troben en el Llistat d’espècies silvestres en règim de protecció especial, segons la Societat Espanyola d’Ornitologia, SEO-Birdlife. En l’actualitat la població espanyola es troba en procés de recuperació encara que continua molt lluny del nombre de parelles que habiten altres països europeus.

 

La desembocadura del Millars amb aigua proporciona una extraordinària biodiversitat

No és la primera vegada que el Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars rep la visita d’aquestes rapinyaires però sí és una de les poques ocasions que l’espècie arriba amb un nombre tan important d’individus. Aquest estiu els 14 quilòmetres de Paisatge Protegit de la Desembocadura del riu Millars, des del pont de l’autovia CV 10 fins a la Mediterrània, ha portat aigua des que la Confederació Hidrogràfica del Xúquer decidira soltar aigua dels embassaments d’Arenós i Sitjar com a mesura de prevenció d’inundacions o avingudes. De fet el curs fluvial del Millars amb el cabal ecològic aconseguit per aquesta circumstància sobrevinguda s’ha convertit en un lloc de gran biodiversitat per a la fauna i no solament per a les aus aquàtiques, les rapinyaires o els passeriformes, sinó també per a les llúdries. De fet la Guarderia rural del Consorci riu Millars ha trobat recentment rastres frescos de llúdria en dos llocs diferents i distants del Paisatge, una circumstància que els fa sospitar de la presència de més d’un individu. La tardor passada el Grup d’Estudi i Protecció de les Rapinyaires (GER-Ecologistes en Acció) va comptabilitzar en un sol dia de cens, concretament en la zona baixa de la desembocadura del riu Millars, a la gola sud, entre les poblacions de Borriana i Almassora fins a 4 espècies diferents de rapinyaires: dos exemplars d’arpellot de marjal occidental (Circus aeruginosus), concretament un mascle i un individu jove, 2 exemplars d’aligot (Buteo buteo), 4 xoriguers comuns (Falco tinnunculus) i 5 àguiles calçades (Hieraaetus pennatus).

Lofith, de fabricación de termoplásticos, se instalará en el aeropuerto de Castellón
Els comptadors intel•ligents d’aigua s’amplien al barri del Pilar de Vila-real
Xilxes treballa en l’adequació de la platja de Les Cases
Burriana modernitza i rehabilita el Mercat Municipal per a impulsar el comerç local
Burriana mejorará el pavimento de varios caminos y calles con una inversión de más de 110.000 euros
Compartir
Artículo anterior POBLE d’octubre ja està a la venda!
Siguiente artículo Suay (PP) exige atender la avalancha de quejas por la virulencia de los mosquitos
Campanya vacunació grip - Valencià Campaña vacunación gripe - Castellano

También podría gustarte

El Ple del Consell aprova la creació de set noves escoles oficials d’idiomes

hace 8 años

Nules acollirà alguns dels millors restauradors de la província en el I Concurs de Cuina Clemenules

hace 8 años

Vila-real guanyarà 150 places d’estacionament a l’entorn de La Ceràmica

hace 7 meses

FITCarrer anima a omplir les places per a gaudir del millor teatre de carrer amb 15 companyies nacionals i internacionals

hace 3 años

Sobre nosaltres

  • Política de cookies (UE)
  • Avisos Legals
  • Términos y condiciones
  • Política de Privacidad
  • Contacte
  • vcomunicacio.com
revistapoble.netrevistapoble.net
Poble
¡Bienvenido de vuelta!

Inicia sesión en tu cuenta.

Username or Email Address
Password

Lost your password?

¿Aún no eres miembro? Registrarse